Enerji Verimliliği

Yıldızlar Yatırım Holding çevreci bilinciyle; enerjisinin büyük bölümünü, çevre dostu teknolojilerle öz kaynaklarından üretiyor. Bu bakış açısıyla 2013-2016 yılları arasında gerçekleştirdiğimiz Enerji Verimliliği projelerimiz; 1.300.000 adet /yıl ağaç dikimine karşılık gelmektedir.

Kocaeli MDF Fabrikamızda 3 adet 6 MW’lik gaz tribününden oluşan Kojenarasyon Tesisimiz mevcuttur. Elektrik ihtiyacımızın yaklaşık %25’ini bu şekilde karşılamaktayız.

Kocaeli MDF Fabrikası, Pres 2 Tesisi'nde yapılan türbin uygulaması ile Elektrik tüketimi minimuma indirilmiştir. Türbin ısısı da kullanılarak, tesisin elektrik tüketiminde ve enerji kullanımında %30 enerji verimliliği elde edilmektedir.

Kocaeli MDF Fabrikası’nın Pres 1 ve Pres 3 kurutma fanına yapılan enerji uygulaması ile yüksek oranda enerji tasarrufu sağlanmıştır.

Kocaeli MDF Fabrikamızda kazan bacaları ile pres-3 kurutma hattı arasına sıcak hava taşıma kanalı yapılarak kullanılmayan enerjinin geri kazanılması sağlanarak bu hattaki doğalgaz tüketimi sıfırlandı. Böylece karbon gazlarının atmosfere salınımına engel olundu. Bu projemiz Senver 14, Sevap 3 Jüri özel ödülü sahibidir.

Mersin Mdf Fabrikamızda  üretim atıklarının değerlendirilerek ısı enerjisine dönüştürülmesi için 65 MW’lik enerji kazanı kullanmaktayız. Tesisimizde üretim; atık su arıtma tesisi, geçici atık depolama alanı ve pres egzoz gazı yıkama hattıyla çevreye duyarlı olarak sürdürülmektedir.

Manisa Yonga Levha Tesisleri’mizde üretimde kullanılmayan hammadde atığı kabuklar 26,5 MW kapasiteli kazanımızda enerjiye dönüştürülmektedir.

Mudurnu tesisimizde ise, 9,5 MW kapasiteli enerji kazanı bulunmaktadır.

Mudurnu tesisimizde gerçekleştirilen değişim ile en ileri teknoloji ürünü, yüksek verimlilik sağlayan, kullanıcı dostu ve yüksek iş güvenliğine sahip yeni kazan sistemi; iş açısından verimsiz, üretim esnasında her an ısıl dengesizlik yapan eski kazan sisteminin yerini almıştır. Bu projemiz  T.C Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Verimlilik Proje Ödülleri “Büyük İşletme –Otomasyon ve Teknolojik Yenilik” kategorisinde 2.’lik ödülü almıştır. Ayrıca kazan baca gazı ısısını, form hattında kullanılmasını sağlayan Senver 15 Teşekkür Belgesi'ne sahip projemiz Mudurnu tesisimizde kullanılan bir diğer çevreci uygulamadır. 

İGSAŞ Kütahya Fabrikası’nda enerji tasarrufu sağlayacak projelerin planlaması gerçekleştirilmiştir. Bu projelerden biri mevcut motorların, verimli motorlarla değiştirilmesiyle gerçekleştirilecek olan enerji tasarrufu projesidir. Bir diğeri ise pompa sistemlerinde uygulanacak olan enerji verimliliğini arttırma projesidir.